شنبه ، 25 آبان ، 1398
جستجو
RSS

اخبار
کد خبر: 87   |  دفعات بازدید : 5103   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

دکتر نهاوندیان در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما

24 تير, 1394 05:21
موفقیت گفتمانی جمهوری اسلامی در مسائل بین المللی بالاترین دستاورد مذاکرات است - توافق مورد نظر بر اساس اعتماد به طرف مقابل نبوده است بلکه بر اساس اعتماد به جوانان انقلابی کشورمان و تیم مذاکره کننده بوده است - هدف ما تامین حقوق هسته ای در کنار رفع تحریم ها و چرخش اقتصاد ایران بود - دیوار اعتماد بین طرفین باید خشت به خشت ساخته شود. هیچ اقدامی نخواهیم کرد تا زمانی که طرف مقابل اتحادیه اروپا و ... به وعده های خود عمل کنند
دکتر نهاوندیان در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما
محمد نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس جمهور و چهره اقتصادی برجسته کابینه، در گفتگوی ویژه خبری دیشب، به تشریح جنبه های مختلف توافق وین پرداخت.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: آنچه که ایران می خواست نه تنها در بحث هسته ای بلکه در بحث جایگاه بین المللی و جایگاه منطقه ای ، ایران و بالاتر از این تفوق گفتمانی جمهوری اسلامی در مسائل بین المللی بود که در این جمع بندی بدست آمد.
مجری برنامه در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با عنوان "افق پیش روی جمع بندی مذاکرات وین" از محمد نهاوندیان پرسید : جمع بندی که امروز اعلام شد و قرار است برای بررسی در مراجع ذیصلاح طرفین داده شود آیا همان چیزی است که جمهوری اسلامی به عنوان یک جمع بندی خوب پیگیری می کرد؟ و آقای ظریف هم دقایقی پیش گفت قطعاً به چیزی که رسیدیم مطلوب صد درصد طرفین نیست بلکه چیزی است که متوازن است.
نهاوندیان پاسخ گفت: تفوق گفتمانی جمهوری اسلامی در مسائل بین المللی مهمترین دستاورد این توافق است.
وی افزود: اصولاً چیزی که از یک توافق انتظار می رود این است که به یک نقطه ای برسیم که به جای تفرق و تقابل مسیر تکامل انتخاب و آغاز شود. 
نهاوندیان افزود: 23 ماه قبل وقتی که مردم در حماسه 24 خرداد 92 به رویکرد تعامل سازنده با جهان و با امیدواری رأی دادند و حمایت خودشان را پشت سر دولتی قرار دادند که بتواند با متانت هم از حقوق هسته ای ایران دفاع کند، هم ظالمانه بودن تحریم ها را در سطح بین المللی ثابت کند و به طور عملی این تحریم ها را بردارد.
وی گفت: شاید در تاریخ روابط بین الملل سابقه نداشته باشد که کشوری تحت قطعنامه های فصل 7 شورای امنیت رفته باشد و بعد با مذاکره و با قدرت منطق، یک یک این قطعنامه ها را با توافق لغو کند، در موارد دیگر همگی منجر شده به نابسامانی ها و گاهی با هرج و مرج ها و نیز سقوط نظام ها و جنگ ها.
رئیس دفتر رئیس جمهور خاطرنشان کرد: این دستاورد در واقع بیش از اینکه یک پیروزی هسته ای باشد که بود، بیش از اینکه یک پیروزی اقتصادی باشد که بود، یک پیروزی گفتمانی بود و قدرت منطق گفتگوی ایران در صحنه بین الملل را نشان داد و ارزش های معنوی جمهوری اسلامی ایران که از آغاز گفته می شد به دنبال صلح و ثبات و آرامش است ثابت شد.
نهاوندیان ادامه داد: این دشمنان و بدخواهان ایران بودند که با دروغگویی و با استفاده از امپراتوری عظیم رسانه ای کاری کردند که تصویری از ایران اسلامی ترسیم شود که در شورای امنیت قطعنامه علیه اش صادر شود و حتی کسانی که ادعای دوستی با ما می کردند زیر این قطعنامه را امضا کردند و به آن رأی دادند که بر اثر آن شش قطعنامه علیه ایران صادر شد.
وی گفت: این قطعنامه ها بر اساس اتهام واهی مبنی بر اینکه ایران به دنبال تسلیحات هسته ای است صادر شد اما در واقع حرفی که ایران می زد این بود که به دنبال تسلیحات هسته ای نبوده است.
مجری در ادامه برنامه گفت: شما اشاره کردید به پیروزی گفتمانی، این پیروزی گفتمانی در عرصه عمل چه چیزی برای ما بدست آورد و چه چیزهایی را از دست دادیم که البته این مسئله طبیعی است.
رئیس دفتر رئیس جمهور پاسخ گفت: چیزی که بدست آمده است تحقق کامل وعده های دکتر روحانی بود که در جمله معروفشان گفت که هم سانتریفیوژها بچرخد، هم اقتصاد کشور بچرخد یعنی برای ما از منظر ملی در آغاز فناوری هسته ای یک توانمندی بود مثل توانمندی های دیگر مانند فناوری پتروشیمی و صنعت فولاد.
وی افزود: فناوری هسته ای نیز در دید ما یک صنعت اقتصادی بود که ایران به عنوان یک منبع انرژی به آن نگاه می کرد و البته استفاده های دیگر و این دشمنان و بدخواهان بودند که این صنعت را امنیتی نشان دادند.
نهاوندیان در ادامه گفت : ایران که به دنبال سلاح هسته ای نبود، آنها اتهام زدند، البته ملت ایران ملتی است که اگر کسی با فشار و تهدید با آن سخن بگوید ایستادگی می کند و پای پرداخت هزینه اش هم می ایستد.
وی گفت: به این سبب بود که پرونده فناوری هسته ای،امنیتی شد و سپس به شورای امنیت رفت و با توهم تهدید بودن فناوری هسته ای ایران، محدودیت ها و تحریم هایی را اعمال کردند و الآن دیگر می شود گفت با این تصویبی که امروز اعلام شد با پیروزی کامل توانستیم تحریم ها را پس بزنیم.
نهاوندیان در ادامه گفت: این تحریم ها بی هزینه نبود همانطور که اکنون هم مقام معظم رهبری فرمودند، اما این ملت، ملتی است که با پرداخت هزینه هم پای حق خود می ایستد، دستاورد بزرگ ما در این جمع بندی این است که همه چرخه صنعت هسته ای را حفظ کردیم.
رئیس دفتر رئیس جمهور در توضیح این مطلب افزود: هم غنی سازی، هم تحقیق و توسعه باقی ماند و هیچ قسمتی از چرخه صنعت هسته ای نه تعلیق و نه تعطیل شد، نطنز سر پا ماند، فردو را که امروز دکتر روحانی هم اشاره ای به آن کرد در اوایل این مذاکرات 23 ماهه گفتند اصلاً اسم فردو را هم نیاورید و چه غوغای بین المللی در خصوص فردو درست کردند و به بهانه فردو قطعنامه صادر کردند.
نهاوندیان افزود: الآن ایران در مذاکره، طرف مقابل را به این مرحله رسانده است که فردو جزو صنعت هسته ای ماست و در آن بیش از هزار سانتریفیوژ می ماند، تحقیق و توسعه در آن ادامه دارد، روی ایزوتوپ پایدار کار می شود و بالاتر از اینها اینکه یکی از ضمایم پنجگانه این متن که مربوط به همکاری های هسته ای بین المللی است.
وی گفت: در حقیقت آنهایی که با تحریم می خواستند کل بساط هسته ای ایران را برچینند در مذاکره به این نتیجه رسیدند که باید با ایران دارای فناوری هسته ای ، همکاری علمی و فناوری در حوزه هسته ای همکاری کنند.
نهاوندیان افزود: حال نیازهای ما چه می شود؟ البته ایران به نحو هوشمندانه ای جلو رفت، ما به سوخت هسته ای الآن نیاز نداریم، برای نیروگاه بوشهر سالها بعد که قرارداد ما با روسیه به پایان می رسد می خواستیم خودمان را آماده کنیم که در آن زمان سوخت خودمان را بتوانیم خودمان فراهم کنیم و دقیقاً الآن این برنامه ما را به همان نقطه زمانی می رساند که بتوانیم در لحظه نیاز، نیازمان را خودمان تولید کنیم.
وی گفت: بالاتر از این مسائل، مشاهده کردید که یکی از حوزه هایی که تحریم بود این بود که ایران حق نداشت هیچ گونه واردات و صادرات مربوط به هسته ای انجام دهد، یکی از مواد این توافق این است که حالا دیگر به عنوان تولید کننده اورانیوم غنی شده در بازار جهانی به رسمیت شناخته می شویم یعنی آنچه را که می توانیم فراوری کنیم به بازار جهانی می فروشیم آزادانه و طبق قوانین بین الملل و همچنین می توانیم از دنیا اورانیوم وارد کنیم و این یعنی اینکه فرایند تولید ارزش افزوده اورانیوم غنی شده در ایران به رسمیت شناخته شده است.

دکتر نهاوندیان در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما
نظرات
در حال حاظر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت