جمعه ، 1 آذر ، 1398
جستجو
RSS

اخبار
کد خبر: 154   |  دفعات بازدید : 4105   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

دکتر نهاوندیان در رونمایی از کتب اهدایی رییس جمهوری به دانشکده مطالعات جهان

10 اسفند, 1394 16:13
ارتباط هوشمندانه با جهان لازمه استقلال کشور است - باید نه با هراس، بلکه با شجاعت به مصاف پدیده جهانی شدن برویم - عزت‌آفرینی در گرو دوری از تقابل درونی و افزودن همگرایی‌هاست
دکتر نهاوندیان در رونمایی از کتب اهدایی رییس جمهوری به دانشکده مطالعات جهان

رییس دفتر رییس جمهوری، ارتباط هوشمندانه با جهان و مواجهه با پدیده‌های جدید جهانی را لازمه استقلال کشور دانست و گفت: هدف از تربیت دانشجو در حوزه مطالعات جهان و جهانی شدن، انتقال مجموعه ارزش‌ها و مبانی عزت‌آفرین برای کشور در کنار محتوای درسی است.

دکتر محمد نهاوندیان روز دوشنبه در مراسم «رونمایی از پنج هزار جلد کتاب و منابع اهدایی مرکز ملی جهانی شدن به دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران از سوی دکتر روحانی» گفت: 15 سال قبل این نیاز احساس شد که سیاست‌های کلی نظام در مواجهه با پدیده جهانی شدن تدوین شود و لذا مرکز مطالعات جهانی شدن آغاز به کار کرد.

رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به اینکه این مرکز می‌توانست دستاوردهای مطلوب‌تری داشته و نظام را در راستای چگونگی مدیریت آثار منفی پدیده جهانی شدن و بهره‌مندی از مزایای آن موثرتر راهنمایی کند، افزود: متاسفانه تغییر مدیریت‌ها باعث شده این ایده در مسیر مطلوب خود به پیش نرود و امروز ما از برخی آثار سوء این پدیده در امان نباشیم.

وی گفت: اگر بخواهیم از آثار مثبت پدیده جهانی شدن استفاده کنیم و از آثار سوء آن در امان بمانیم، باید نه با هراس؛ بلکه با شجاعت دینی، عقلانی و ملی در این مصاف حاضر شویم.

دکتر نهاوندیان تداوم زندگی مستقل و رو به رشد در ایران را مستلزم مطالعه پدیده جهانی شدن دانست و اظهار داشت: اصرار بر استقلال، مستلزم شناخت محیط پیرامون است و با جهل و یا نفی آنچه در محیط خارجی می‌گذرد نمی‌توان از استقلال و ارزش‌های خودی حراست کرد.

رییس دفتر رییس جمهوری نگاه مفتونانه و مرعوبانه به جهان خارج و به ویژه جهان غرب را به عنوان دو رویکرد غالب و پرآسیب در نحوه مواجهه با جهان خارج مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: بهره گرفتن از عیوب و تجارب دیگران در راستای غنای تجارب داخلی نکته مهمی است که در این دو رویکرد مغفول می‌ماند.

دکتر نهاوندیان خاطرنشان ساخت: اسلام ما را به زمان‌شناسی خوانده و تاکید کرده که درافتادن با مشکلات زمانه بدون علم، به هلاکت می‌انجامد و برای در امان ماندن از این آسیب، باید مسلح به علم به رویدادها و پدیده‌های جهان خارج شد.

رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: البته در این مصاف عالم ناظر صرف هم کافی نیست. عالم باید مجموعه ارزشی مبتنی بر استقلال‌خواهی، رشد اقتصادی و استوار بر عدالت اجتماعی را که عزم عزت‌آفرینی بر دو محور رشد و عدالت دارد، فرا گیرد.

دکتر نهاوندیان گفت: دانشجویان و دانش پژوهان بخش مطالعات جهان و جهانی شدن باید علاوه بر عزم در عزت‌آفرینی این نکته را در نظر داشته باشند که عزت با شعار تنها حاصل نمی‌شود. عزت آفرینی مستلزم داشتن برنامه و افزایش سرمایه اجتماعی با دوری از تقابل درونی و افزودن همگرایی‌ها حاصل می شود و این ارزش‌های بنیادین باید مرتبا برای دانشجویان این حوزه تکرار شود.

رییس دفتر رییس جمهوری شرط تولید و رشد پایدار علمی را در عرصه مطالعات جهانی شدن نیز همچون سایر شاخه‌های علمی مشتری‌مداری عنوان کرد و اظهار داشت: نباید از این عنوان برداشت سوء کنیم. متاسفانه از آنجا که دانشگاه‌های ما عمدتا دولتی هستند، از نیازهای روز و تقاضای بازار خود دور افتاده‌اند و لذا باید با واقع‌نگری، ضمن برقراری ارتباط خود با مشتریان، محصولات علمی، خود را در راستای پاسخگویی به نیازهای جدید، روزآمد کنند.

دکتر نهاوندیان تاکید کرد: دولتی که به امیدآفرینی مفتخر است و با تکیه بر تدبیر توانست مشکلات بزرگی مثل مساله هسته‌ای و التهابات اقتصادی را عزت‌مندانه مدیریت و مهار کند، قطعا از ورود شجاعانه دانشجویان به حوزه مطالعه پدیده‌های جهان خارج و استفاده از دستاوردهای علمی آن، استقبال و حمایت می‌کند.

رییس دفتر رییس جمهوری همچنین از مخزن کتابخانه دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران بازدید کرد.

دکتر نهاوندیان در رونمایی از کتب اهدایی رییس جمهوری به دانشکده مطالعات جهان
نظرات
در حال حاظر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت