يکشنبه ، 17 آذر ، 1398
جستجو
آرشیو موضوعی
RSS

مصاحبه و سخنرانی ها
کد خبر: 80   |  دفعات بازدید : 5455   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

سخنرانی در جلسه توسعه و سرمایه‌گذاری استان گیلان

02 فروردين, 1394 01:35
این استان از استان‌هایی است که از نظر تعداد واحدهای صنعتی جایگاه خوبی دارد. اما حدود سی درصد از آنها تعطیل است و کمتر از شصت درصد ظرفیت آنهایی که کار می‌کنند به کار گرفته شده. وقت تغییر است.
در بحث تأمین مالی حتماً باید کار جدید و جدی کنیم. در این زمینه تصمیماتی گرفته شده. ان‌شاءالله با رفع مشکلات تحریمی، زمینه را برای استفاده از منابع تأمین مالی خارجی نیز فراهم می کنیم. البته باید تمام اطراف این چرخه دیده شود، آن زمان است که صنعت گردشگری و محیط زیست در استان گیلان و بسیاری از استان‌های ما اهمیت پیدا می‌کند.
پیامی که از اقتصاد ایران به صحنه بین المللی رفت این بود که این ملت عزم دارد روی پای خودش بایستد و اقتصاد خود را از التهاب‌ خارج کند و تحریم‌ها نمی‌تواند به عزم این ملت خلل وارد کند.
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمين 

با این کلمه آغاز کنم که بسیار خوشحالم! به صد دلیل، یک دلیل این است که در میان این شکوفایی عاطفه و نماد گسترده همدلی، قدرشناسی و همت، امروز در میان گیلانیان غیرتمند و با احساس بودیم و الان در این جمع، مصمم و امیدوار هستیم - به تعبیر زیبای مجری محترم - حاصل این جلسه بتواند تشکر و قدرشناسی از این شور و عزم مردم شریف گیلان باشد و هم چون هر ایرانی دیگری خوشحالم که سال نو را با امیدواری بیش از پیش آغاز کرده‌ایم.
سال 1394 باید سال شکوفایی امیدها باشد. همه در جامعه ما نگاه امیدوارانه‌ای به سال 1394 دارند. طلیعه سال، طلیعه پر برکتی بوده، هم رحمت خداوند در بارش‌های بهاری و هم نشانه‌های توفیق ملت ایران در احقاق عزتمندانه و متین حقوق خود در صحنه بین‌المللی، نوید سال پر توفیقی را می‌دهد. اما بسیار مهم است که ما در یک عرصه امید و شادمانی، برای خودمان نقش تماشاگر قائل باشیم یا نقش آفرین؟
قرار شده است امسال شاهد رونق و اشتغال در اقتصاد ایران باشیم. بسیار مهم است که من وقتی از خودم می‌پرسم که آیا من در ایجاد این رونق نقشی داشته‌ام یا از آن بهره‌مند بوده ام در خلق شادمانی برای ملت ایران به جای اینکه مهمان این شادمانی باشم، میزبان باشم. سهم، نقش و خلاقیتی از من شادی افزای ملت ایران باشد، به خصوص در چنین جمع توانا و توانمند باید اینگونه سخن گفت. ما باید در آغاز سال از خودمان بپرسیم برنامه من برای امسال گیلان و ایران و عزت این مردم قهرمان چیست؟ 
اگر بخواهیم با پشت سر گذاشتن دو سال رکود، رونق، رشد شتابان و توسعه پایدار را دوباره برای اقتصاد ایران رقم بزنیم، چه باید بکنیم؟ 
اینکه این استان از استان‌هایی است که از نظر تعداد واحدهای صنعتی جایگاه خوبی دارد. اما حدود سی درصد از واحدهای صنعتی استان تعطیل است و آنهایی که کار می‌کند کمتر از شصت درصد ظرفیت آن را به کار می‌گیرد، در کل اقتصاد کشور هم در خیلی از واحدها همین وضعیت را به ارث برده‌ایم. 
چند سال متوالی بی‌توجهی به تولید و نگاه مصرف‌گرایانه، باعث شد که منابع کشور به جای اینکه به تولید اختصاص پیدا کند و هم افزایی در بخش‌های اقتصاد بتواند رشد پایدار ایجاد کند و با کمک گرفتن از بازارهای صادراتی، برای جوانان‌ این کشور شغل ایجاد شود، مرتباً فشارها بر تولید افزوده شد.
وقت تغییر است. در بعضی از بخش‌ها ما تولید داشتیم، الان موجودی انبار داریم. به رونق، هم از طرف تقاضا و هم از طرف عرضه باید نگاه کرد. اولاً برای ایجاد تقاضای مؤثر که تولید و رشد تولید را به دنبال داشته باشد، باید برای صادرات فکر جدی کنیم.
حرکت دیپلماسی فعال دولت با حمایت ملت برای این بوده است که با باز کردن این غل و زنجیرهای تحریم‌های ظالمانه، تولید با کیفیت ایران بتواند در بازارهای صادراتی با دیگر رقبا رقابت کند و این موانع مصنوعی از سر راه صادرات ما برداشته شود و این تقاضا بتواند چرخ تولید ما را بچرخاند.
در بررسی‌هایی که در این سه، چهار سال گذشته در فضای کسب و کار داشته‌ایم، اولین مشکلی را که فعالان اقتصادی گفته‌اند، مشکل تأمین مالی بوده است. در بحث تأمین مالی حتماً باید کار جدید و جدی کنیم. باید برای سرمایه در گردش واحدهای تولید فکری شود و برای معوقه‌های بانکی غیر مقصر نیز راهی باز شود؛ در این خصوص، آقای رئیس جمهور صریحاً دستور داده‌اند. به هر حال، کمیته‌های استانی باید مشکل گشای واحدهای تولیدی غیر مقصر باشند. که در این زمینه هم تصمیماتی گرفته شده و امسال سال تحقق آنهاست. ان‌شاءالله باید با رفع مشکلات تحریمی، در پروژه‌های بزرگ زمینه را برای استفاده از منابع تأمین مالی خارجی - که می‌تواند چرخه اشتغال زایی را به حرکت درآورد – فراهم کنیم. 
همچنین باید در تولیدات مان با افزایش بهره وری، ارتقاء فناوری و سرمایه‌گذاری‌های جدید در حوزه‌هایی که پتانسیل و مزیت رقابتی داریم، فرصت شغلی ایجاد کنیم. این فرصت شغلی است که می‌تواند با ایجاد درآمد، برای دیگر تولیدات تقاضا ایجاد کند. باید تمام اطراف این چرخه دیده شود، آن زمان است که صنعت گردشگری در اشکال مختلف؛ گردشگری سلامت، تاریخی و طبیعی در استان گیلان و بسیاری از استان‌های ما اهمیت پیدا می‌کند. آن زمان است که بحث گردشگری و محیط زیست در استان گیلان که از نظر اجتماعی و اقلیمی اهمیت دارد، از نظر اقتصادی هم اهمیت پیدا می‌کند. باید همه زنجیره را در یک نگاه جامع دید. 
خوشبختانه مردم دیده‌اند که در این یک سال و نیم گذشته، تصمیماتی که در حوزه اقتصاد گرفته شده است، سعی بر این بوده است که یک نگاه جامع الاطراف دنبال شود، نه تصمیمات پرشتاب و کم ملاحظه. تدبیر بر این است که با تعمق و تأمل کافی، نگاه کلان نگر و توجه به برنامه‌ریزی همه جانبه تصمیمات گرفته شود. 
در وعده‌ها به جای قول‌های کم امکان، ملاحظه امکانات شود. خوشبختانه کارنامه سفرهای کاروان تدبیر و امید در این چهارده سفر گذشته نشان داده است که وعده‌ها محدود به امکانات بوده‌اند. 
جناب آقای رئیس جمهور در جلسات مقدم بر سفر، در هر مورد که دستگاه‌ها پیشنهاد می‌کنند نگاهی به آقای دکتر نوبخت می‌کنند و می‌پرسند که آیا از نظر امکانات می‌توانیم این قول را بدهیم؟ و قولی را بدهیم که فقط در طول این دوره از دولت قابل تعمق باشد. خوشبختانه همه قول‌هایی که برای سال 1393 داده شده بود، به گزارش آقای دکتر نوبخت، اکثر قریب به اتفاق آن به اتمام رسید و آماده بهره برداری شد. البته در این حرکت وسیع که هرکس بخواهد نقشی داشته باشد، اتاق‌ها و تشکل‌ها نقش اساسی دارند. در این نگاه جدید قرار است بخش خصوصی مشکل گشای رشد و رونق باشد. وظیفه دولت رفع موانع است. برای این هم‌افزایی بنگاه‌های بخش خصوصی می‌باید خودش عهده داری کند، لذا اتاق‌ها و تشکل‌ها وظیفه دارند.
دولت و شخص ریاست محترم جمهور از آغاز کار در جلسات دو بار در هفته و طولانی مدت ستاد هماهنگی اقتصاد مقاومتی، به دقت، مراقبت و جدیت، اقدامات دستگاه‌های اقتصادی و تصمیمات و سیاست‌های کلان اقتصادی را دنبال کرده است. اینکه تورم اینگونه به نحو شگفت آوری در طول یک سال بیست درصد کاهش پیدا کند، حاصل مراقبت‌های پرستارانه مجموعه ستاد اقتصادی دولت بوده است که به موازات دیپلماسی فعال، پیامی که از صحنه اقتصاد ایران به صحنه بین المللی رفت این بود که این ملت عزم دارد که روی پای خودش بایستد، می‌تواند اقتصاد خود را از حالت التهاب‌های پرشتاب خارج کند و خارج کرد و لذا تحریم‌های اقتصادی نمی‌تواند به عزم این ملت خلل وارد کند. یکی از اصلی ترین علت‌هایی که مذاکرات به سمت حصول توافق رفت همین پیامی بود که از اقتصاد مقاومتی این کشور صادر شد. البته دیپلماسی فعال، بیان متین مواضع و نگاه برد - برد نقشی مؤثر داشتند.
امیدوارم دستاورد این جلسه هم با پیگیری‌هایی که ستاد سرمایه‌گذاری استانداری در استان و دو مرکز دفتر پیگیری توسعه و سرمایه‌گذاری خواهند کرد، ان‌شاءالله بتواند به نتایج پربار و ملموسی برای مردم شریف استان گیلان منجر شود.
برای همه شما توفیق و فرصت نقش آفرینی در رونق و شکوفایی استان را آرزو می‌کنم. خیلی متشکرم.

نظرات
در حال حاظر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت