يکشنبه ، 17 آذر ، 1398
جستجو
آرشیو موضوعی
RSS

مصاحبه و سخنرانی ها
کد خبر: 45   |  دفعات بازدید : 5045   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

مصاحبه با گفتگوی ویژۀ خبری شبکه دو سیما بعد از اولین سفر استانی

26 دي, 1392 13:22
با مطالعه ای که شده بود، این طور نبود که تحت تأثیر هیجان و احساسات قولی داده شود. در بررسی های مفصلی که در وزارت جهاد کشاروزی صورت گرفته بود و در گفتگوهایی که جمع نمایندگان استان با رئیس جمهور داشتند، همه مسائل استان را ارائه کرده بودند، مطالعات بخشی صورت گرفته بود و این پروژه به عنوان اولویتی که می‌شود از منظر ملی روی آن تأکید کرد مورد تأکید قرار گرفته بود و قرار شد یک و نیم میلیارد دلار از منابع صندوق گذاشته شود که اگر این 550 هزار هکتار به کشت با بهره وری بالا برسد بسیاری از نیازهای غذایی کشور ان شاء الله تأمین می شود.


گزارشگر:
جناب دکتر نهاوندیان عرض سلام دارم و به گفتگوی ویژه خبری خوش آمدید. در ابتدا بفرمایید مهم ترین دلایل انتخاب استان خوزستان به عنوان نخستین مقصد سفر آقای رئیس جمهور، جناب دکتر روحانی، چه بوده است؟
دکتر نهاوندیان:
بنده هم خدمت جنابعالی و بینندگان عزیز، هم میهنان محترم عرض سلام و ادب دارم.
آقای دکتر روحانی خودشان در پاسخ به این سوال این نکته اصلی را تأکید کردند. خوزستان سرزمین حماسه است و حماسه دفاع مقدس در خوزستان شکل گرفت. البته همه مردم ایران در این حماسه شرکت داشتند ولی مردم خوزستان سهم پر رنگ تری داشتند. ما در آغاز امسال حماسه سیاسی را شاهد بودیم که ملت ایران رقم زد. باید حماسه اقتصادی هم آغاز شود. شایسته بود که حماسه اقتصادی هم در استان خوزستان سروده شود.
خوزستان یادآور رشادت، همت، همبستگی و انسجام ملی است. ما در حوزۀ اقتصادی هم به این انسجام و همبستگی نیاز داریم.
دهها دلیل می‌شود ذکر کرد و از هرکس در سراسر ایران هم می‌پرسیدید که اگر سفر استانی رئیس جمهور از خوزستان آغاز شود، هیچ کس مخالفت نمی کرد. چون خوزستان به تعبیر مقام معظم رهبری به همه ملت ایران تعلق دارد.
جنبه های مهم ملی هم در این سفر دنبال شد. یکی از کاستی های جدی ای که داریم در نیازهای کشاورزی کشور است. متأسفانه بعد از سه دهه هنوز رقم قابل توجهی واردات کالاهای اساسی داریم با وجود اینکه سرمایه های لازم برای تأمین نیازهای اصلی کشاورزی مان را داشته ایم.
جلگه خوزستان سرمایه عظیمی است . ما در خوزستان هم آب و هم خاک داریم. روایتی از پیامبر داریم که: من وجد ماء و ترابا ثم افتقرفاء بعده الله. ما هم آب داریم و هم زمین داریم. بیش از پانزده سال قبل این صحبت شده که با یک حرکتی جدی در آب رسانی این زمین های حاصلخیز بتواند واقعا حاصلخیز شود. متأسفانه با سرعت بسیار کمی این حرکت دنبال شده است.
یکی از تصمیماتی که قبل از سفر گرفته شد در اولویت های توسعه ملی این بود که با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی این آرزو را به واقعیت تبدیل کنیم.
گزارشگر:
با 550 هزار میلیارد تومان
دکتر نهاوندیان:
بله. یعنی با مطالعه ای که شده بود، این طور نبود که تحت تأثیر هیجان و احساسات قولی داده شود. در بررسی های مفصلی که در وزارت جهاد کشاروزی صورت گرفته بود و در گفتگوهایی که جمع نمایندگان استان با رئیس جمهور داشتند، همه مسائل استان را ارائه کرده بودند، مطالعات بخشی صورت گرفته بود و این پروژه به عنوان اولویتی که می‌شود از منظر ملی روی آن تأکید کرد مورد تأکید قرار گرفته بود و قرار شد یک و نیم میلیارد دلار از منابع صندوق گذاشته شود که اگر این 550 هزار هکتار به کشت با بهره وری بالا برسد بسیاری از نیازهای غذایی کشور ان شاء الله تأمین می شود.
گزارشگر:
آقای دکتر بپردازیم به مهم ترین مشخصات، مختصات و ویژگی‌های این سفر.
دکتر نهاوندیان:
نکته بسیار مهم در اهدافی که رئیس جمهور کشور باید در سفرهای داخلی دنبال کند شاید در سه محور قابل تأکید باشد؛
اولاً: رئیس جمهور نماد وحدت ملی است. حضور او در استان های کشور در واقع با خودش پیام اولویت های ملی را می برد. سیاست های کلی کشور از زبان رئیس جمهور گفته می شود. ارتباط و هم پیوندی بخش های مختلف اقتصادی، سیاسی و اقشار مختلف از زبان رئیس جمهور مورد تأکید قرار می گیرد. اجتماع مردم پیام وحدت و انسجام را می دهد.
لذا در موقعی که ما به خصوص هماوردی‌های بین المللی داریم و باید این یگانگی و وحدت تجلی پیدا کند، این حاصل را دارد.
دوماً: دولت تدبیر و امید تدبیرش را هم باید از مردم و نخبگان بگیرد. ادعای اینکه ما فقط می فهمیم و در هر کاری تخصص داریم ادعای باطلی است. باید به سوی مردم شتافت. نخبگان کشور در سراسر کشور باید طرف مشورت دولت و رئیس جمهور قرار بگیرند.
شما در سفر ایشان می بینید تعداد دیدارهای تخصصی ایشان بسیار بیشتر از دیدارهای عمومی با مردم و جلوه های حماسی حضور مردم بود. ایشان دو دیدار مردمی داشتند ، اما حدود هشت دیدار تخصصی با نخبگان دانشگاهی، علما و روحانیون ، اهل اقتصاد و فعالان اقتصادی و شورای اداری داشتند؛ یعنی تحقق عملی اینکه ما باید با مردم تدبیر کنیم.
نکته سوم: به هر حال رئیس جمهور در عین حال رئیس قوه مجریه هم هست. قوه مجریه وظیفه خدمت رسانی به مردم را دارد. البته مسئولین مشخص عهده دار ارائه این خدمات هستند. وزرا، استاندار و فرماندار ها را داریم. اما رئیس قوه مجریه باید به پروژه ها سرکشی کند و باز خورد سیستم را از راههای مستقیم تر هم جستجو کند. سر زدن به پروژه ها، پای حرف مردم نشستن، اینکه آخر کار در پایان این فرایند بوروکراتیک بالاخره مردم کیفیت خدمات بهداشتی ای که دریافت می کنند چگونه است و بالاخره فلان پروژه ای که ما گزارش های مکتوب دریافت می‌کنیم که 30 سال درصد پیشرفت فیزیکی دارد واقعا این طور است یا نه؛ این به بالا بردن راندمان در اجرای پروژه ها کمک می کند و در واقع تکمیل باز خورد سیستمی در نظارت است.
مطلب دیگری هم که به طور خاص اقلیمی و استانی می شود دنبال کرد بعضی از ابتکاراتی است که واقعاً در مرکز و به صورت ملی به دست آمدنی نیست. مخصوصاً وقتی شما از بنگاه های کوچک و متوسط سخن می گویید که اتفاقاً ما در شرایط بیکاری که متأسفانه نرخ بالایی دارد و در برخی استان ها خیلی بالاتر، با تأکید روی بنگاه‌های کوچک و متوسط می توانیم آثار گسترده ای را داشته باشیم که اینها در مرکز به دست آمدنی نیست و باید در میدان ایستاد و همان جا ابتکارات و اطلاعات را استفاده کرد.
در مجموع این هدف تعقیب شد که اولاً ما از مردم بیاموزیم و ثانیاً در آنچه که دولت می باید بگوید و تصمیم بگیرد و ارائه کند جز آنچه که حتماً مطمئن هستیم قابل عمل و تحقق هست چیزی گفته نشود؛ یعنی در تمام صحبت هایی که در سخنرانی ها و جلساتی که در این سه روز انجام شد، آنچه گفته شد چیزهایی بود که قبلاً بررسی شده بود و احراز شده بود که منابع آن وجود دارد و می تواند در موعد مشخصی که گفته می شود تحقق پیدا کند.
متأسفانه در گذشته ما خیلی داشته ایم از وعده هایی که داده شده که در همین استان خوزستان شاید حدود 24 هزار میلیارد تومان پروژه وعده داده شده بود که خیلی از اینها حتی آغاز نشده ولی به هر حال بدهکاری آن مانده است. اما هم در پروژه آبرسانی به اراضی کشاورزی هم در آبرسانی به شهرهای استان بررسی های جدی زمانبندی شده انجام شده بود که در آنجا در مورد آنها سخن گفته شد و این واقعاً مایه تأسف است.
استان خوزستان ما بیش از یک سوم آب های جاری کشور را دارد ولی اکثر شهرهای استان خوزستان مشکل آب آشامیدنی دارند. این بررسی شد. وزیر نیرو حضور داشت که آنجا به طور مشخص و قطعی گفتند که بحث وصل آب شرب مطلوب به تصفیه‌خانه اهواز در همین هفته آینده به مرحله پایانی می‌رسد و ان‌شاءالله در نتیجه اول سال آینده هم در خرمشهر، آبادان و شهرهای دیگر.
گزارشگر:
آقای دکتر می خواستم سوالی راجع به فاضلاب از حضرت عالی بپرسم که چه برنامه ریزی ای برای مرتفع شدن مشکلات آب خوزستان مخصوصاً شهر اهواز شده است؟
دکتر نهاوندیان:
دو مسئله مربوط به هم هست؛ یکی بحث پس مانده های کشاورزی و صنعتی که به کارون ریخته می شود و دیگری بحث فاضلاب شهری در اهواز که متأسفانه در گذشته اهتمام شایسته به این نشده و واقعاً از عوارض شرایط جنگی نبود امکانات و نبود فرصت اهتمام به این مطالب بوده و بعد هم در بازسازی های بعدی گاهی دیده می شود آثار نداشتن یک طرح جامع در تخصیص منابع باعث شده که به بعضی از مسائل زیست محیطی توجه نشود.
خوشبختانه با مطالعاتی که شد معلوم شد که ما می توانیم اولاً بحث کارون را از سر شاخه ها اصلاح بکنیم. با تصمیمی که آقای رئیس جمهور در این سفر اعلام کردند از سرشاخه های کارون جز برای آب شرب برای جای دیگری استفاده نمی شود. به این ترتیب ما ورودی کارون را مدیریت می کنیم.
همین جا من اشاره کنم یکی از درس هایی که از تجربۀ گذشته آموختیم این بود که بحث آب بحث اقلیمی است و استانی نیست. یکی از خطاهای مدیریتی در گذشته این بوده که مدیریت آب را که جنس منطقه‌ای است، استانی کرده اند و بعد بین استان ها مشکلات و حتی درگیری‌هایی حاصل شد. این نادرست بود. آب و هوا مسائل ملی و اقلیمی است.
در مورد کارون یکی از تصمیمات این شد که با نگاه ملی به آن توجه شود. جز آب شرب برای مصارف دیگری نرود، به این ترتیب ورودی کارون مدیریت می‌شود.
دوم این است که از ورود پس مانده ها و فاضلاب های شهری، کشاورزی و صنعتی به کارون جلوگیری شود که امیدواریم برآیید این دو تدبیر این باشد که کارون به زلالی قبلش برگردد و غیر از اینکه واقعاً آثار روانی و اقتصادی در جاذبه های گردشگری دارد بلکه طراوت شهرهای استان خوزستان هم به کارون است. حتماً احیای کارون در برنامه سه سال آینده به طور جدی دنبال خواهد شد.
گزارشگر:
آقای دکتر در کنار همین رودخانه کارون ما رودخانه اروند را هم در استان خوزستان داریم که هر دوی این دو رودخانه احتیاج به لایروبی دارند، مذاکراتی هم برای اروند با کشور همسایه عراق صورت گرفته است. مشخصاً بفرمایید چه برنامه هایی در زمینۀ لایروبی این رودخانه ها در دولت در تدارک دارید؟
دکتر نهاوندیان:
همان نکته ای که اشاره کردید اصلی ترین مانع در این مطلب بوده است. به هر حال اروندرود مرز آبی بین ما و کشور همسایه عراق است و ظرفیت این را داشته که بهانه ای برای جنگ افروزی در گذشته بشود و چقدر ما سرمایه‌‌‌‌‌‌‌های عظیم انسانی را در این جنگ برای دفاع از شرافت و عزت از دست دادیم. اصلاح این مطلب حتماً یک توافق دو جانبه را می‌خواهد.
مذاکرات در این رابطه بلافاصله بعد از آغاز کار این دولت پیگیری شد. این موضوع در هیئت هایی که به عراق رفتند و از عراق آمدند بحث شده است و آخرین مذاکرات آن شاید در همین هفته گدشته دنبال شد.
دولت به طور جدی دنبال می کند که ما با حصول توافقی به طور مشترک این را انجام دهم. فقط جنبه اقتصادی ندارد بلکه جنبه های سیاسی امنیتی هم دارد. حتماً باید با توافق قابل اتکایی این کار دنبال شود و در اولویت های جدی دیپلماسی کشور هست.
من همین جا اشاره ای به مطلب بسیار مهم دیگر زیست محیطی بکنم که آن هم نیاز به همکاری بین المللی دارد و آن بحث ریزگردها و غبارآلودگی است. واقعاً این پدیده شاهد خیلی ملموسی است برای جهانی شدن مسائل است. ما اگر بخواهیم مسئله ریزگردها را در غرب کشور که چندین استان ما را درگیر گرده حل کنیم به تنهایی نمی توانیم حتما همکاری کشاور همسایه غربی‌مان عراق را می خواهیم و حتی قدری آن طرف تر مسئله تا سوریه، اردن و عربستان می رود. در منطقه عراق و عربستان هم یکی از مراکز ایجاد این غبارهاست، حتی سازمان های بین‌المللی باید مشارکت بکنند.
در مذاکراتی که ما با برخی کشورها و سازمان های بین المللی داشتیم مسئله را طرح کردیم. تحرک دیپلماتیک ما، آثار اقلیمی این‌گونه هم برای ما خواهد داشت. این بحث در گفتگویی که آقای رئیس جمهور با نخست وزیر عراق داشتند مقدار قابل توجهی از وقت را به خودش اختصاص داد. ما امیدواریم در هر دوی این زمینه ها به همکاری مشترکی دست پیدا کنیم.
گزارشگر:
آقای دکتر شما به مسئله زیست محیطی اشاره کردید. من خواهش می‌کنم پیرامون آلودگی در استان خوزستان در برخی از فصول اشاره بفرمایید که چه برنامه ای در این خصوص دارید؟
دکتر نهاوندیان:
قسمت عمده آلودگی هوا در خوزستان ریزگردهاست، البته آلودگی‌های شیمیایی و صنعتی هم داریم که یک جنبه آن بحث سوخت گاز است که یکی از پدیده های ناگواری است که با کمال تأسف هنوز ادامه دارد. علی رغم تأکیدات گذشته، برنامه ریزی مناسبی صورت نگرفته بود و مستلزم سرمایه گذاری برای انتقال و پالایش اینها بوده است.
در سفری که آقای رئیس جمهور به عسلویه داشتند این مسئله به طور جدی مورد بحث و گفتگو قرار گرفت . وزیر محترم نفت برنامه هایی را که برای استحصال و پالایش دارند ارائه کرده اند. برنامه ریزی ها این طور است که ما ... گاز را تا پایان سه سال آینده به حداقل برسانیم که البته این مستلزم فرایند صدور و پالایش است.
همچنین ما در رابطه با آلودگی های صنعتی چون به هر حال استان خوزستان علاوه بر اینکه بالاترین ارزش افزوده را در صنعت نفت و گاز دارد در صنعت فولاد هم سرآمد هست، اینکه ما پیوست زیست محیطی در همه پروژه های صنعتی مان داشته باشیم، از نکات مورد تأکید دولت بوده است.
سرکار خانم ابتکار در این رابطه طرح های جدی ای را دنبال می کنند. اگر ما از لحظه تخصیص و از لحظه ای که تخصیص سرمایه ای را برای پروژه‌ای صنعتی تخصیص می دهیم از همان موقع پیوست زیست محیطی آن را دنبال کنیم دیگر نیازی به این وضعیت نیست که از پس بدویم و تازه برخی از ضایعات را بخواهیم اصلاح کنیم که گاهی چندین برابر هزینه می برد.
من همین‌جا گریزی به بحث هدفمند کردن یارانه‌ها بزنم. ویژه خوزستان نیست، برای همه ایران است. واقعا چیز قابل افتخاری نیست که ما این وضع شدت انرژی و آلودگی هوا را در کشور داشته باشیم و مرحله اول هدفمندی یارانه ها اجرا شده باشد ولی هنوز ما در آلودگی هوا ناشی از سوخت فسیلی در شهرهایی مثل تهران و کلان شهرهای دیگر این وضع را داشته باشیم؛ یعنی شیوه اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها متأسفانه نتوانست ما را به آن اهداف اصلی ای که در طرح بود برساند.
امیدوار هستیم با همکاری مردم، مشارکت همگانی و بلوغ فکری ای که همه نسبت به مسائل زیست محیطی حساس باشند شاهد این باشیم که همکاری گسترده ای مجدداً شکل بگیرد و ما در طرح جدید مدیریت یارانه ای به سمت این برویم که آلودگی هوا را در کلان شهرهایمان کمتر داشته باشیم.
گزارشگر:
من به صحبت آقای رئیس جمهور که در جمع مردم خوزستان و در جمع مدیران هم بر آن تأیید داشتند اشاره ای داشته باشم که اگر ما همه چیز اعم از صنعت خوب را داشته باشیم اما هوا و محیط ناسالمی داشته باشیم هیچ ارزشی ندارد.
آقای دکتر؛ یکی دیگر از دغدغه های مردم بحث سد گتوند است. آینده این سد به کجا خواهد رسید؟
دکتر نهاوندیان:
اجازه بدهید جمله ای را که آقای رئیس جمهور در سخنرانی ایشان فرمودند تکرار کنم. الان ما نمی خواهیم در آنچه که در سد گتوند انجام شده قضاوتی کنیم، متأسفانه این نمکی که در مخزن پشت سد وجود دارد و مرتباً به شوری آب اضافه کرده در مطالعات اولیه مورد توجه جدی کامل قرار نگرفته و الان که مخزن آبگیری شده شاهد این آثار هستیم، البته اقداماتی در معالجه مطلب صورت گرفته است.
من شاهد بودم که آقای دکتر روحانی در همان دو ماهی که انتخاب شده بودند، اما هنوز دولت را تشکیل نداده بودند در دیداری که وزیر وقت نیرو با معاونینش با ایشان داشتند یکی از اصلی ترین سوال های آنها همین بحث گتوند بود. ایشان در سخنرانی‌شان گفتند ما یک گزارش شفاف و واقع‌بینانه ای را از این مسئله به مردم ارائه خواهیم کرد؛ دستگاه‌های مسئول موظف شدند این گزارش را ارائه کنند. واقعاً هم سعی خواهد شد که این گزارش منصفانه و واقع بینانه باشد، اما به هر حال اگر مشکلی هم آنجا داریم باید با مردم در میان بگذاریم و با کمک آنها راه حل را جستجو کنیم. حتماً راه حل جستجو خواهد شد.
اما تدابیری که هم اکنون در گزارش اجمالی که وزیر محترم نیرو مدتی قبل دادند، اتخاذ شده این است که فعلاً می توانیم آبی که از سد خارج می شود را مهار کنیم تا مصارف کشاورزی به مزارع پایین دستی آسیبی نرساند تا ان شاء الله ببینیم برای سد چه فکری می کنیم.
گزارشگر
آقای دکتر من می خواهم به امروز یعنی روز آخر سفر رئیس جمهور اشاره ای بکنم، سفر ایشان به خرمشهر و آبادان و همین طور مباحثی که ایشان پیرامون مناطق آزاد داشتند. مشخصاً چه برنامه ای برای رسیدگی به این دو منطقه آزاد و رشد و گسترش بهینه آن وجود دارد.
دکتر نهاوندیان:
خرمشهر غیر از اینکه در سال های دفاع مقدس نامش اسم رمز مقاومت شد و آزادی خرمشهر در واقع آزادی ملت ایران بود، درپیشینه تاریخی‌اش به جنبه تجاری اش پررنگ بوده است. اتاق خرمشهر از پرسابقه ترین اتاق های کشور بوده است. اکثر تجار تهرانی در خرمشهر دفتر داشته اند. خرمشهر در یک زمانی بزرگ ترین بندر تجاری ایران بوده است.
احیای اقتصاد خرمشهر به احیای تجارت آن است؛ البته یک زمانی تجارت آن رو به درون داشته و الان می تواند رو به بیرون داشته باشد. تجارت دو سویه است. هم صادرات و هم واردات. احیای اقتصاد شهری که مزیت آن مزیت بندری به تجارت است. آبادان هم همین طور.
تصمیمی که برای تأسیس منطقه آزاد اروند گرفته شده تصمیم خوبی بوده اما به اهداف مورد نظر نرسید و شاید یک جهت آن این بوده که به نکته اصلی توجه نشده که ما نمی توانیم منطقه آزادی آنجا داشته باشیم اما اصل بندر و شهر خرمشهر جزو این مطنقه آزاد نباشند.
تصمیمی که در مباحثات کارشناسی به آن رسیدیم این بود که منطقه آزاد را گسترش دهیم. شهر خرمشهر ، آّبادان و اروند کنار داخل این منطقه آزاد قرار بگیرد و شاهد این باشیم که در همان فضایی که قبلاً با نگاه امنیتی و نظامی به آن توجه می شد که حتی پس از پایان عزتمندانه جنگ باز هم ملاحظات امنیتی و نظامی در آنجا پر رنگ بود با این تصمیم در واقع اولویت اقتصاد، تجارت و تولید می‌شود.
می‌دانیم با اعلام منطقه‌ای به عنوان منطقه آزاد معافیت‌ها و کاهش هزینه‌هایی در آنجا شکل می‌گیرد. که رغبت سرمایه‌گذاران را خیلی بیشتر می‌کند، لذا با این اعلام در واقع این زمینه پیدا شد که سرمایه‌گذاران از سراسر استان های کشور بلکه از خارج کشور به خرمشهر و آّبادان بیایند. مخصوصاً ایرانیان مقیم خارج کشور می‌توانند الان به طور جدی این ظرفیت را مورد بررسی قرار دهند و با این تصمیم آن مشکل اصلی که در همه شهرهای خوزستان از آن ناراضی هستند(بحث بیکاری) حل شود.
شما دیدید با این ابتکار خوبی که دیشب با کمک صدا و سیمای استان شکل گرفت، آقای رئیس جمهور با هفت هشت شهر تماس تصویری یا صوتی و تلفنی داشتند و مردم با کرامت در محل خودشان بودند و در عین حال رئیس جمهورشان را دیدند و گفتگو کردند و بحث اکثر آنها بیکاری بود. برای رفع بیکاری باید سرمایه گذاری شود تا فرصت شغلی ایجاد شود و بیکاران ما که اکثراً انگیزه دارند بتوانند درآمد عزتمندانه داشته باشند. شما که با صدقه و پول بخش کردن نمی توانید رشد پایداری داشته باشید، باید تولید ارزش افزوده کنید.
تولید ارزش افزوده سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاری، جاذبه می خواهد و این تصمیم از این جهت کلیدی بود. سرمایه گذاری را جذب می کند و ان شا الله مشکل اشتغال این دو شهرستان جدی، بزرگ و مهم ما حل خواهد شد.
گزارشگر
بحث اشتغال یکی از دغدغه های مهم مردم عزیز خوزستان است. با احیای منطقه آزاد یا بخش توسعه کشاورزی شاید قدری این مشکل مرتفع شود، اما باز هم می بینیم که نیاز به کارهای بیشتری است تا این اشتغال به شکل منسجم تری رویکرد و نمود پیدا کند
من با جوان‌های اهواز که صحبت می کردم می‌گفتند یکی از مشکلات ما این است که خیلی از نیروهایی که در استان ما مشغول به کار هستند غیر بومی اند. البته به جهت تخصص های مختلف در صنایع گاز، نفت و پتروشیمی که من به آنها گفتم شاید اینها تکنسین هایی هستند که باید با آن فن کاملاً آگاهی داشته باشند که جواب دادند خیر، خیلی از کارهای پایین دست هم به جهت اشتغال به خود بچه های استان خوزستان نمی رسد.
من این مثال را زدم که عرضم را تکمیل کنم، به هر صورت برای اشتغال باید به جوانب مختلف آن نگاه کرد. آیا در این سفر سه روزه صحبت های جدی ای برای اشتغال جوانان مجموعه شهرهای استان خوزستان هم صورت گرفت.
دکتر نهاوندیان:
بله. در جلسه تخصصی‌ای که آقای رئیس‌جمهور در دارخوین داشتند به صراحت در این مورد اعلام کردند که در شرایط مساوی نیروهای بومی اولویت دارند و این منصفانه و عادلانه هم هست.
ما همه ایرانی هستیم و همه جا باید این وحدت و هویت واحد ملی را مورد تأکید قرار بدهیم. اما در شرایط مساوی ما نمی خواهیم کارآمدی را فدا کنیم. در شرایط مساوی از نظر مهارت، توانایی و تحصیلات طبعاً نیروی بومی باید اولویت داشته باشد، این ویژه خوزستان نیست بلکه گیلان و زنجان هم همین طور است و در خراسان هم باید همین طور باشد؛ یعنی حد منصفانه ای از امتیاز همین است که همه باید در مسابقه کارآمدی شرکت کنند و تحصیلات و تجارب و مهارتشان را افزایش دهند. حرف اول را توانایی و کارآمدی می زند. اما در شرایط مساوی طبیعی است آنجایی که خانه و خانواده کسی وجود دارد به دلایل اجتماعی ما می خواهیم بافت و فرهنگ محلی و تنوع های قومی را حفظ کنیم.
اما می خواهم به نکته دیگری اشاره کنم. بحث اشتغال فقط بحث استخدام شدن یک جا نیست بلکه مهم تر از آن کارآفرینی است و مهم تر اینکه من بخواهم یک جا استخدام شوم ایجاد این روحیه است که من باید بروم یک جایی استخدام بکنم. من باید در خودم این روحیه و امکان و توانایی را ببینم که بروم چند نفر را صاحب شغل کنم.
وظیفه دولت در درجه اول این است که زمینه کارآفرینی را ایجاد کند. دولت چه کند که آفرینان از سراسر کشور بیایند و در خوزستان پروژه کارآفرینی و اشتغالزایی ایجاد کنند؟ به نطرم همین مواردی که اشاره شد. مثلاً همین آّبرسانی که فقط جنوب استان را هم شامل نیست، شمال استان ایذه، باغ ملک و مسجد سلیمان هم می‌توانند از این مجموعه استفاده بکنند. به علاوه صنایع پایین دستی نفت، گاز و پتروشیمی.
گذشته ای در صنعت نفت و گاز ما بوده که خیلی از نیازهایش را از خارج کشور تأمین می کرده است که این باید عوض شود؛ البته نه به این معنا که ما صنعت نفت و گازمان را مجبور کنیم که در ابزار آلاتش از کیفیت پایین استفاده کند و در بهره وری صنعت نفت و گاز هم یک بهره وری پایینی را شاهد باشد. نه، باید تشویق بکنیم همین کالای با کیفیت بالا حتی‌الامکان در داخل کشور تولید شود. زمینه سازی برای صنایع پیرامونی کنار نفت و گاز و صنایع پایین دستی که کنار آن ما شکل بگیرد در خوزستان وجود دارد.
نکته مهمی در تاریخ صنعتی خوزستان قابل توجه است. اکثر سرمایه‌گذاری‌های گذشته در خوزستان چه در نفت و گاز و فولاد، دولتی بوده و بخش خصوصی حضور کم رنگی داشته است. ما باید زمینه ای را فراهم کنیم که بخش خصوصی توانمند ما چه در خوزستان چه در استان‌های دیگر کشور احساس کند امنیت اقتصادی لازم برای سرمایه‌گذاری وجود دارد.
این امنیت اقتصادی فقط امنیت به معنای سیاسی و قضایی نیست بلکه به معنای این است که بتواند محاسبه کند اگر می‌خواهد روی پتروشیمی سرمایه گذاری کند بداند که قیمت خوراک چقدر است، نه الان بلکه تا 10-15 سال دیگر و بتواند روی سیاست‌های اقتصادی دولت حساب کند.
خوشبختانه دولت تدبیر و امید از اولین روزهای آغاز به کارش بر این نکته پافشاری کرده که ما باید فضای کسب و کار و علامت‌های اطمینان بخش برای سرمایه‌گذاری را طوری به فعالان اقتصادی بدهیم که بتوانند برنامه‌ریزی کنند.
گزارشگر:
ان‌شاء‌الله . آرزوی ما هم همین است. از حضور شما و از اینکه فرصت و وقت را در اختیار ما قرار دادید صمیمانه سپاسگزارم و خدا قوتی هم به حضرت عالی، همراهانتان و آقای رئیس جمهور در این سفر سه روزه داریم.
دکتر نهاوندیان:
خیلی تشکر می‌کنم، از همکاران شما هم در صدا و سیمای استان تشکر می‌کنم. خیلی تلاش کردند که این ابتکار زیبا را با تکنولوژی پیشرفته بین رئیس‌جمهور و مردم شهرستان‌های مختلف استان فراهم کنند. البته متأسفانه دیروز بخش سراسری آن نیمه کاره ماند و دیگر استان ها نتوانستند از همه برنامه استفاده کنند. از شما هم تشکر می کنم که دیشب برنامه گفتگوی ویژه را در استان با استاندار محترم داشتید.
ان‌شاءالله این حضور صدا و سیما در اطلاع‌رسانی این تماس‌های صمیمانه بیش از پیش شود. من از دیگر رسانه‌ها از جمله ایرنا و رسانه‌های محلی هم تشکر کنم.
به هر حال رئیس جمهور و دیگر خدمت‌گزاران دولت به مردم تعلق دارند و هرچقدر این ارتباطات رسانه‌ای گسترده‌تر باشد فایده این تلاش‌ها بیشتر خواهد بود.
گزارشگر:
از حضرت عالی خیلی متشکرم.
گروه : مصاحبه  |  
نظرات
در حال حاظر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت