پنجشنبه ، 30 آبان ، 1398
جستجو
RSS

یادداشت ها
کد خبر: 20   |  دفعات بازدید : 2549   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

یادداشت دکتر نهاوندیان برای هزارمین شماره روزنامه گسترش صنعت

25 شهريور, 1392 13:56

گسترش حضور و نقش‌آفريني بدنه جامعه در فعاليت‌ها و سرمايه‌گذاري‌هاي اقتصادي و مولد طي سال‌هاي اخير از جمله كليدي‌ترين راه‌بردي‌هاي كلان در جمهوري‌اسلامي‌ايران بوده است.

ابلاغ سياست‌هاي اجرايي اصل 44 قانون اساسي توسط بالاترين مقام كشور و تأكيدات مكرر و مستمر ايشان بر تلاش مسؤولان تصميم‌ساز و اجرايي در راستاي تحقق اين راه‌برد، علاوه بر اين‌كه اهميت و الزام قانوني زمينه‌سازي براي حضور فعال بخش خصوصي را نشان مي‌دهد، خط مشي كلي اقتصاد كشور را نيز نمايان مي‌سازد.

گذشته از اين رويكرد قانوني، اقتضائات اقتصادي و تجارت كشورهاي موفق نيز ضرورت تبعيت از راه‌برد كوچك‌سازي دولت و حضور بيش و پيش بخش خصوصي را در عرصه‌هاي مختلف از جمله حوزه اقتصادي نمايان مي‌سازد.

در اين باره و الزامات و موانع تحقق چنين حضوري طي سال‌هاي اخير بسيار گفته و شنيده شده و اقدامات قابل تأملي نيز انجام گرفته و البته تجربيات تلخ و شيرين فراواني نيز فراگرد آمده است كه در جاي خود قابل بررسي و تجزيه و تحليل خواهد بود.

نكته مهم اما توجه به اين واقعيت است كه نيل به هدف بزرگ و صد البته دشواري مانند شكست انحصار نهاد دولت در كشوري مانند ايران كه طي سال‌هاي متمادي به اقتصادي تك محصولي خو گرفته و تمام مناسبات آن بر مبناي همين رويكرد شكل يافته، امري به غايت پيچيده و پرمخاطره است. اين پيچيدگي و ظرافت در خور توجه به اقتضائات و الزاماتي را فراهم مي‌آورد كه بدون در نظر گرفتن آن‌ها اميد چنداني به موفقيت گذر از اقتصاد دولت‌محور به اقتصادي مدني و مردمي نمي‌توان داشت.

يكي از اين اقتضائات، درك اين واقعيت است كه تغيير وضعيت از شرايط دولت‌محوري در اقتصاد به وضعيتي كه در آن بخش خصوصي، نقش و سهمي اصلي را بر عهده داشته باشد، در واقع يك فرآيند است؛ فرآيندي كه تحقق آن نيازمند تعريف نقش نهادهاي مختلفي اعم از نهادهاي اقتصادي صرف است. به ديگر سخن فرآيند مردمي‌سازي اقتصاد، مستلزم بهره‌مندي از ظرفيت ساير نهادهاي فعال در جامعه از جمله رسانه‌ها است. رسانه‌ها در ادبيات و نگرش سياست مدرن، يكي از اركان جوامع مردم‌سالار تلقي و تعريف مي‌شوند و بدون شك نقشي غيرقابل انكارنكردني در فرآيندهاي مختلف اجتماعي و اقتصادي بر عهده دارد.

رسانه‌ها به‌عنوان واسطه انتقال اطلاعات و پيام‌ها از اين قابليت برخوردارند كه نقشي مؤثر در آگاهي بدنه جامعه از بايدها و شيوه‌هاي حركت به سمت اقتصادي مردمي ايفا كنند. رسانه‌ها خصوصاً رسانه‌هاي متعلق به بخش خصوصي مي‌توانند و بايد با انتقال اطلاعات و پيام‌هاي متناسب با شرايط امروز اقتصاد كشور و نقطع مطلوب و پسنديده‌اي كه در آينده بايد به آن برسيم، تحقق اهدافي مانند حضور بيش از پيش نهادهاي عمومي در اقتصاد، نقش‌آفريني در فرآيند دگرديسي به اقتصاد مردمي را به يك آرمان و هدف ملي تبديل كنند. اهميت اين آرمان‌سازي نيز در اين حقيقت نهفته است به اين ترتيب شاهد هم‌افزايي تلاش‌ها و هم‌راستايي بيش‌تر رويكرد خواهيم بود.

طي سال‌هاي اخير نيز هم زمان با تلاش‌هاي صورت گرفته براي تحقق الزامات اجراي سياست‌هاي اصل 44 در حوزه اقتصاد، شاهد حركت‌هاي مثبتي در حوزه اطلاع‌رساني نيز بوده‌ايم، فعاليت صدها سايت و وبلاگ تخصصي اقتصاد، تقويت و گسترش بخش اقتصادي و خبرگزاري‌ها و انتشار روزنامه‌هاي تخصصي اقتصادي نشانه‌هايي براي اين جنب‌و‌جوش و تحول است. روزنامه گسترش صنعت نيز يكي از بركات و محصولات تفكر و نگرش هوش‌مندانه و متعهدانه عده‌اي از فعالان حوزه اطلاع‌رساني كشورمان است كه توانسته طي هزار شماره اخير نقش مؤثري در ارتقاي دانش و آگاهی فعالان اقتصادی و جامعه از تلاش های دولت خصوصا در بخش صنایع و معادن کشور ايفا كند. اميد است بتواند در سال‌هاي پيش‌رو به شكلي مؤثرتر در اين زمينه رشد و توسعه يابد.

نظرات
در حال حاظر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت