پنجشنبه ، 30 آبان ، 1398
جستجو
RSS

یادداشت ها
کد خبر: 16   |  دفعات بازدید : 4929   |  نظرات : 3 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

لازمه جذب سرمایه های جدید چیست؟

25 شهريور, 1392 13:47

تردیدی در این وجود ندارد که اقتصاد ایران به طور اعم و حوزه های مولد آن به طور اخص در شرایط فعلی بیش از هر چیز به سرمایه گذاری های جدید نیاز دارند. در این واقعیت نیز البته شکی نیست که جذب سرمایه های جدید نیازمند ایجاد شرایط مطلوب برای اعتماد و اطمینان صاحبان سرمایه است و به عبارت دیگر سرمایه پذیر بودن یک اقتصاد، شرط لازم جذب و جلب سرمایه های جدید است که بدون تحقق این شرط نمی توان امید واثقی به حضور سرمایه های جدید در یک اقتصاد داشت.

از این رو بایسته و شایسته است در شرایطی که اقتصاد کشور به تزریق نقدینگی جدید در قالب سرمایه گذاری های جدید اعم از داخلی و خارجی، نیاز دارد تمامی نهادهای مرتبط با مقوله سرمایه گذاری، لوزام و بسترهای این اتفاق را فراهم آورند.

مطالعات و تجربیات موفق در حوزه جذب سرمایه گذاری نشان می دهد که عوامل و مؤلفه های بسیاری در جذب و جلب سرمایه تأثیرگذار است که از جمله مهم ترین آن ها، کاهش بار قوانین و مقررات از دوش سرمایه‌گذار است. به عبارت دیگر صاحبان سرمایه باید به این جمعبندی برسند که در صورت سرمایه گذاری در یک محیط اقتصادی با انبوهی از مقررات و قوانین و آئین نامه ها محصور و محدود نخواهد شد و می تواند با اطمینان خاطر از ثبات رویکردها و جهتگیری های قانونی نسبت به برنامه ریزی برای کسب و کار خود اقدام کند.این اطمینان خاطر در واقع نوعی امنیت برای سرمایه گذاران پدید می آورد که برای رسیدن به توسعه اقتصادی به این احساس امنیت نیاز داریم چرا که با بدبینی به فعالان اقتصادی، نمی توان به توسعه این بخش امیدوار بود.

در این میان باید به مهم نیز توجه داشت که میان امنیت سرمایه گذاری و احساس امنیت تفاوت های ظریفی نهفته است و سرمایه گذاران بیش و پیش از اینکه به اصل امنیت نیاز داشته باشند باید احساس امنیت را در خود احساس کنند؛ احساسی که با تعامل دولت و متولیان قانون گذاری حاصل می شود.

با اين حال اما متأسفانه شاهد هستیم که سرمایه‌های ایرانی فراونی در کشورهای همسایه فعال هستند و با وجود تمایل به حضور و فعالیت در اقتصاد ایران به علت کثرت قوانین دست‌و‌پاگیر در فضای کشور، سرمایه های خود را به داخل کشورشان نمی آورند. تداوم این شرایط دلسوزان اقتصاد را بر آن داشت تا با تدوین مجموعه ای از قوانین، نسبت به بهبود فضای کسب و کار کشور که همانا بهبود شرایط و بسترهای سرمایه گذاری است، اقدام کنند. محصول این اقدام در قالب قانون 29 ماده ای بهبود مستمر محيط كسب ‌وكار تبلور یافت که پس از تصویب در مجلس به تمامی نهادها و ارگان ها نیز ابلاغ شده است.

با وجود این تلاش ها تردیدی در این وجود ندارد که علاوه بر تمهیدات و اقدامات قانونی، جلب و جذب سرمایه به تلاش های فرهنگی نیز نیاز داریم و در این راستا باید ظرفیت های فرهنگی کشور را نیز بکار گرفت. در همین راستا اگر بخواهیم با توجه به مفهوم مورد تأکید آموزه‌های دینی، رشد پایداری داشته باشیم، باید بین اخلاق اقتصادی و محیط کسب‌وکار، رابطه عمیقی ایجاد كنيم. چرا که فرهنگ اقتصادی، ساختار اقتصادی، سیاست‌گذاری اقتصادی و مدیریت و کارآفرینی اقتصادی، چهار رکن اصلی ساختار اقتصاد را تشکیل می‌دهند.
نظرات
احسان
1393 ارديبهشت 05 جمعه 09:17 ب.ظ
چرا مردم از سرمایه گذاری تولیدی در ایران گریزانند.
1- بالا بودن سود بانکی
2- بالا بودن هزینه های تولید (هزینه های اضافی - زمان طولانی - عدم شفافیت)
3-رابطه سالاری به جای شایسته سالاری
4- سیکل اداری طولانی از تولید تا مصرف
5- عدم ثبات قوانین برای برنامه ریزی طولانی مدت
6- رفاه طلبی به جای ایثار و شهادت
رمضان علی ملکی
1393 ارديبهشت 09 سه شنبه 11:06 ق.ظ
سلام جناب آقای دکتر نهاوندیان
مقاله جالب شما را مطالعه نمودم. ضمن تشکر از بیان واقعیت ها و معضلات جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی در کشور ما، به گمان خودم احساس میکنم یکی از مهمترین الزامات جذب سرمایه های جدید در کشور ما که متاسفانه بصورت اپیدمی شده است ، وجود رانت های دولتی است که مانع بزرگی برای جذب سرمایه گذاری جدید می باشد که در هیچ یک از چهار رکن ساختار اقتصاد که به آن اشاره فرمودید قرار نگرفت است.
بنابرین بندهه اعتقاد دارم پنجمین رکن و یکی از مهمترین ارکان ساختار اقتصادی در کشور ما حذف رانت های دولتی می باشد که متاسفانه در سال های اخیر بیشتر نمود یافته است. امیدوارم راهکار مناسبی برای این معضل توسط صاحب نظران و کارشناسان محترماقتصادی و مدیریتی دولت محترم تدبیر و امید اندیشیده و به مرحله اجرایی و عملیاتی برسد.
با امید آینده بهتر برای میهن عزیز ما. سپاسگزارم.
شاهین خرسند
1393 تير 12 پنجشنبه 05:09 ب.ظ
به شما افتخار می کنم، همیشه آموزگار بی نظیری برای ما هستید.
لطفا در مورد اخلاق اقتصادی و فرهنگ اقتصادی بیشتر راهنمایی بفرمایید.
ارسال نظر

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت